Zveřejňuji český překlad mého rozhovoru pro firmu Mudita, která stojí za telefonem s nejnižším vyzařování (SAR) na trhu. Čtenářům se předem omlouvám, za kostrbatý překlad – rozhovor byl vedený v angličtině, a jak jsem zjistil, je podstatně jednodušší překládat slova někoho jiného, než ta vlastní 😉 Originál najdete na blogu Mudita.com.

 

Máme zájem šířit názory expertů na EMF (elektromagnetické pole) a tak bychom Vám rádi představili Martina Novotného. Na základě jeho přednáška v dubnu 2019 a následné zpětné vazby se rozhodl společně s dalšími dvěmi stejně odhodlanými přáteli založit zájmový spolek, který by poskytoval “informovaný souhlas” všem uživatelům mobilních technologií a například pořádal přednášky na školách na téma nebezpečí EMF a rizik digitální demence. Martin plánuje uspořádat mezinárodní konferenci v Praze (květen 2020) a chce zastavit implementaci 5G do doby, než se 100% prokáže jeho zdravotní nezávadnost. Dle něj takové studie v současnosti neexistují.

 

Mohl byste nám o sobě něco málo říci?

Samozřejmě! Je mi 49 let (i když se cítím na 30) a žiji v Praze (Česká Republika). Jsem otec dvou kluků, manžel, geek non-plus-ultra, transformační kouč, biohacker, gastronaut, nutritarian, zdravotní detektiv a infovor.

Mimo stránky EMF Smog (vytvořené, aby šířily povědomí o EMF záření) mám svůj inforportál. Svými články rovněž přispívám do dalších online médií a časopisů a jsem aktivní na fórech zabývajících se zdravím. Tématu elektromagnetických polí (EMF) jsem se začal zabývat před přibližně 2 roky, kdy jsem si uvědomil, že EMF bezpochyby patří mezi člověkem vytvořené spouštěče/přispivatele většiny chronických nemocí. Najdete mne I na Facebooku (facebook.com/vyvazenezdravi) a Twitteru (twitter.com/vyvazenezdravi).

Spousta lidí se ptá na bezpečnost 5G technologie. Jaký je Váš názor? Jaká je dle Vás povědomost o možných důsledcích implementace 5G?

S přihlédnutím k dostupným důkazům o škodlivých efektech radiace současných 2G/3G/4G/LTE, WiFi a Bluetooth a neexistenci nezávislých studií bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti 5G bychom určitě měli zaujmout “princip předběžné opatrnosti” a vyčkat zveřejnění skutečně nezávislých a ověřených studií na toto téma. Bohužel, všeobecná veřejnost nemá ani ponětí o všech zdravotních účincích neuváženého, nesprávného či nadměrného použití mobilních technologií a mobilním operátorům/poskytovatelům infrastruktury a regulátorům se jakékoliv nové a alarmující informace daří takříkajíc udržet pod pokličkou.

To, co mi v ČR chybí je absence “informovaného souhlasu”, vyjma několika řádek v návodech na použití nebo v nastavení mobilních telefonů. Je zde velmi málo nezávislých a silných oponentů (v komunikaci) vůči něčemu, co pokládám za jeden z největších hazardů s lidským zdravím.

Cítíme velký tlak na zvýšení bezpečnostní a zdravotních limitů tak, aby “adaptovaly” i nové technologie, které dané limity překročují? Je vůbec možné, že další země, podobně jako Belgie, zastaví díky pochybnostem o zdravotních účincích implementaci 5G? Je skutečně tlak ze strany mobilních operátorů a dalších zainteresovaných stran natolik velký, že je jakýkoliv odpor zbytečný?

Nemyslím si, že protesty obyvatel a hnutí obyčejných lidí, kteří mají strach o své zdraví a zdraví svých bližních, budou vždy následovat cestu Bruselu, kde municipalita svým občanům skutečně naslouchala. Podívejte se na Sacramento, USA – tam muselo dojít k plnému spuštění 5G, než se začaly věci hýbat a obyvatelé se spojili v jeden velký dav. Je to smutné, že se někde na světě musí změnit v pokusné králíky, aby pomohli ostatním v tom, aby se jimi rovněž nestali, ale svět je takový.

Na druhou část dotazu odpovím jednoznačně – tento boj není prohraný. Jen se musíme spojit, aby náš hlas byl slyšet. Současné technologie jsou dostatečné pro většinu aplikací, které uvádějí proponenti 5G – nepotřebujeme rychlejší (mobilní) streaming, technologie a infrastruktura pro nasazení autonomním aut není ani zdaleka připravena pro nasazení v následujících dekádách, nepotřebujeme ani online sledování připravenosti plodin na sklizeň… Měli bychom nahlas diskutovat o všech pro a proti. Musíme zabezpečit přístup k informacím, které jsou v přímém rozporu s tím, co hlásá mobilní propaganda. Dát na jednu stranu přirozenou náklonnost k lidské pohodlnosti a na druhou pak lidské zdraví.

 

 

Co si myslíte o mobilních telefonech s nízkým SAR (Specific Absorption Rate = specifická míra absorpce)? Koupil byste si takový telefon, pokud byste chtěl minimalizovat dopady EMF?

Předně si myslím, že teorie z roku 1953, že jediné, co může EMF způsobit, je ohřát hmotu/předmět v místě jeho působení, je úplná hloupost. Mít nastavená stejná pravidla po více jak 50 letech je vzhledem k enormnímu rozvoji mobilních technologií a zvýšení radiace je něco podobného, jako si v dnešní době zastávat názor, že Země je plochá… Dnes již existují stovky nezávislých studií potvrzujících fakt, že hlavním problémem je ne-termický efekt EMF – poškození DNA, narušení vápníkových kanálů buněk, kompromitovaná propustnost hemato-encefalické membrány, atd. Co bych především zmínil – ke všem těmto velmi poškozujícím jevům dochází při radiaci, která je hluboko pod v současnosti zastávanými limity a to nemluvím o faktu, že se počet hodin, po které používáme své mobilní telefony či bezdrátové sítě radikálně zvýšil!

Musíme docílit revize stávajících limitů a ubezpečit se, že nově implementované technologie tento limit splňují. A pokud existuje telefon, který jim již teď odpovídá (velmi nízká radiace, udržitelná technologie, displej nevyzařující modrou složku světelného spektra, atp.), běžte do něj! Lepší být opatrný, než pak litovat.

 

Jaká další doporučení pro minimalizaci dopadu elektromagnetického smogu (elektrosmogu) v našich životech byste našim čtenářům dal?

Toho je mnoho 😉 Především – následujte “princip předběžné opatrnosti” a jednoduše předpokládejte, že veškerá expozice EMF je skutečně škodlivá. Za tímto principem stojí spousta drobných kroků, které můžete aplikovat v místech, kde EMF můžete ovlivnit, jak doma, popř. i v práci. Když to jde, přejděte u počítače na pevné připojení přes ethernetový kabel, pokud ne, vypínejte WiFi část Vašeho routeru v okamžiku, kdy připojení nepotřebujete, minimálně však na noc. Na poslech hudby z telefonu či při telefonování používejte drátová sluchátka. Odstiňte domácí prostředí (EMF blokující nátěry či EMF blokující folie na okna) pokud se k Vám šíří signál z venčí. Vědomě se rozhodujte o každém kroku, který by mohl expozici ovlivnit. Zapojte se do internetových diskuzí o tom co funguje a co ne. Staňte se součástí hnutí proti zvýšení EMF a pro úpravu stávajících bezpečnostních a zdravotních limitů.

Erica Chenoweth (výzkumnice z Harvard’s Kennedy School of Government) před nedávnem zveřejnila zajímavou studii, která tvrdí, že pro spuštění změn ve společnosti a jakéhokoliv hnutí všeobecně potřebujete pouze 3,5% populace! Staňte se součástí takové malé skupiny a Vaše děti a další generace to ocení (a Vaše tělo rovněž)! Koupí telefonu s extrémně nízkým SAR, I když “hloupého” učiníte chytřejší rozhodnutí, než koupí dalšího “chytrého” telefonu. Slovo “chytrý” prostě v tomto případě nemá oprávnění, pokud je další přídavek “škodlivý”!

 

Ohledně tohoto tématu je zde spousta dezinformací, spousta zdrojů tvrdících, že se nemáme čeho bát. S jakým zdrojem studií byste doporučil našim čtenářům se seznámit? Které studie jsou dle Vás nejvíce alarmující?

Prohlást, že “není dostatek důkazů o tom, že by bylo EMF škodlivé” je lež či čistá ignarance (reakce PHE na petici ‘Launch an independent enquiry into the health and safety risks of 5G’ ve Velké Británii). Před rozhodnutím o implementaci 5G je jednoznačně nutné spustit další nezávislé a především dobře definované (kohorty a kontrolní skupiny, detailní metodika a ničím/nikým neovlivněné závěry). Čtenářům bych především doporučil práce a přednášky (lehce dohledatelné na YouTube.com) prof. Olle Johanssona, Dr. Martina Palla nebo např. Dr. Magdy Havas.

 

 

S jakými obtížemi se dle Vašeho názoru setkávají výzkumníci, pokud mají určit, jaké negativní účinky má radiace na lidské zdraví?

Hlavním problémem je již dnes schopnost “odfiltrovat” všechny další vlivy a tak dokázat přímý vliv, nikoliv jen korelaci. To se spuštěním 5G sítě a specifikou jejích vlnových délek bude prakticky nemožné definovat tzv. kontrolní skupinu (někdo, kdo nebude zkoumaným efektem zasažen).

Většina chorob spojovaných s expozicí na EMF je vícefaktorová z pohledu spouštěčů – EMF, citlivost na chemikálie, jejich toxicita, pesticidy, herbicidy, geneticky modifikované potraviny, vakcíny, atp. “Odfiltrovat” účinky EMF a zkoumat je samostatně je něco, s čím se vědci budou muset poprat.

Děkujeme, Martine!

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasů: 0

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.