Tento článek je zařazen do kategorie “blog” a mimo fakta může obsahovat i osobní názor autora.

Mobilní telefony jsou tu s námi hodně přes 40 let. Jestliže vlastnictví mobilu bylo zprvu výsadou těch nejbohatších a nejváženějších členů společnosti, dnes má mobil téměř každý. Pronikly mezi dospívající mládež a v poslední době dokonce mezi děti. Dle statistiky Asociace amerických pediatrů vlastní v USA mobil 75 procent Američanů mladších čtyř let.

Kromě dopadů na zdraví v důsledku vysílané elektromagnetické energie přinášejí mobilní telefony snad ještě pestřejší paletu dopadů sociálních. Patří mezi ně úzkosti, poruchy soustředěnosti, ale i výrazně horší schopnost komunikovat nebo se soustředit. Nejzřetelněji lze tyto efekty pozorovat v generaci dnešních adolescentů a mladých dospělých, zástupců první generace, která s mobilem vyrůstá od malička.

Nomofobie je poměrně nová diagnóza, za kterou vděčíme především smartphonům. Jedná se o úzkostnou poruchu z toho, že je uživatel bez mobilu, bez signálu nebo se mobilu vybije baterie. Zkrátka jde o úzkost ze všeho, co postiženému znemožní mobil používat. Může se vám to zdát na první pohled legrační, ale tento zdravotní problém je naprosto reálný. Řada lidí je na svých mobilních mazlíčcích natolik závislá, že život bez nich nezvládají. Odborníci odhadují, že určitou formou nomofobie trpí až polovina všech uživatelů mobilů.

Termínem Smartphone zombie, zkráceně Smombie, jsou označováni lidé bloumající ulicemi s očima přilepenýma ke svému smartphonu. Je těžké si jich nevšimnou, tedy pokud sami mezi tuto skupinu nepatříte. Speciální sub-kategorii tvoří smartphone zombie z řad rodičů, kteří i ve společnosti svých dětí dávají často přednost mobilnímu telefonu.
Není těžké se dovtípit, že smartphone zombie mají problémy s komunikací, zaostávají v rozpoznávání emocí a co se týče mluveného slova, tak ani v této oblasti neexcelují. Výborní jsou naopak v multitaskingu nebo nehodách všeho druhu. Co je horší, jejich děti potom logicky následují příklad svých rodičů.
Podobně jako v případě nomofobie, ani smartphone zombie nejsou okrajovou záležitostí. Nedávná studie uvádí, že ve velkých evropských městech do této kategorie spadá každý čtvrtý chodec ve věku 25 – 35 let.

Mobily a nomofobie

Fantomové Vibrace jsou poslední mobilní specialitou, kterou si dnes představíme. Reprezentují vibrace, které člověk vnímá, i když mobil reálně nevibruje. Uživatel cítí vibrovat mobil, následně však zjistí, že nemá žádné nové zprávy, notifikace ani zmeškaný hovor. Příčina tohoto jevu není zatím zcela objasněna, spojitost s častým používáním mobilního telefonu je přesto zřejmá. Dle výzkumu Michelle Druin se tento zážitek vyskytuje u 89 procent vysokoškoláků.

Žijeme ve světě, kde uživatelé kontrolují mobil v průměru 70-150 krát denně. To je podle profesora Martina Jana Stránského frekvence komunikace odpovídající tomu, že z mobilu se stává partner. Dle statistik aplikace RescueTime v roce 2019 průměrný uživatel strávil přes 3 hodiny denně na svém smartphonu. Jako by to samo o sobě nestačilo, tyto 3 hodiny znamenají několik desítek drobných interakcí, které však rozsekají náš čas na mnoho krátkých nespojitých intervalů. Jedna interakce typicky vyvolává řetěz dalších, které následují v rychlém sledu. Výzkumy konzistentně prokazují, že časté přepínání mezi kontexty zabíjí produktivitu; zejména tím, že nás zpomaluje a vyvolává pocity přepracovanosti, spěchu, stresu a vyčerpání.

Je věcí každého z nás, jak si svůj život uspořádá. Tváří v tvář tak podmanivému společníku, jakým je dnešní smartphone, ale stále více lidí ztrácí půdu pod nohama. Držte si svůj mobil od těla dříve, než zjistíte, že jste v závislosti až po uši. Zdánlivě banální věci jako pravidelný pohyb, osobní kontakt s lidmi ale i občasný den bez mobilu patří mezi základní kameny prevence.
Pokud to myslíte se zdravým životním stylem o něco více vážně a není vám lhostejná produktivita, zkuste se zastavit a zamyslet. Jakou roli ve vašem životě hraje mobil a máte jej pod kontrolou?

Existuje celá řada jednoduchých kroků, jak udržet mobilního miláčka na uzdě. Nabízí se možnost vypnout alespoň některé notifikace, neodpovídat na všechny hovory hned, ale zavolat zpět později. Nepodlehnout mobilnímu diktátu, že vše je nutné řešit tady a teď. Vypínat telefon na noc, vypínat data a WiFi, když je aktivně nepoužíváte.

Záleží jen na vás, jaké hranice si zvolíte. Důležité je jen to, abyste si nějaké zvolili. V opačném případě hrozí, že se dříve nebo později budete potýkat s problémy popsanými výše. Máte na víc.
Nebo vlastně, z pohledu času stráveného s vaším telefonem, máte na míň.

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasů: 3

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.