Tento článek je zařazen do kategorie “blog” a mimo fakta může obsahovat i osobní názor autora.
Polemika nad spojením WiFi a zdraví našich dětí patří mezi mé nejstarší, s přihlédnutím k tomu, kdy jsem začal psát první řádky. To, že jsem jej až doteď nepublikoval má své výhody – rozšířil jsem jej o nová fakta a je tak průraznější, než před dvěmi lety, kdy vzniklo prvních pár odstavců. Je cílem především na rodiče a jejich děti a bude především na rodičích, aby zaktivizovali všechny síly, vzali si ze článku to nejpodstatnější a bojovali za zdraví svých dětí – ve školách, místech, které děti navštěvují, ale i doma.
Všudypřítomná WiFi
WiFi, ať již jeho frekvence 2,45GHz, tak i jeho 5GHz podoba (v případě tzv. duálního WiFi routeru) patří mezi zdroje mikrovlnného záření. A jako takové má své pro (připojení bez kabelů, připojení v 9 z 10 restaurací, kaváren, veřejných prostor a většiny hromadné dopravy), ale i proti. V domácím prostředí sice můžeme omezit použití jen na dobu, kdy připojení potřebujeme. Věděli jste, že všechny WiFi routery mají vypínací tlačítko? Hloupá otázka, vím. Ale využíváte ho? Pokud ne (selhává Vám paměť, za čímž může stát i Vaše neustálá expozice na elektromagnetické záření…), zamyslete se nad koupí programovatelné zásuvky. Ty nejlevnější Vás vyjdou pod 100Kč a postačí nastavit vypnutí v době, kdy uléháte ke spánku a opětovné zapnutí v čas vstávání. Část WiFi routerů má samostatné tlačítko na vypnutí WiFi nebo umožňuje automatické nastavení zapnutí/vypnutí WiFi přes online prostředí při připojení z počítače na WiFi router. Pokud nejste zrovna technický typ, konkrétní postup pro toto nastavení by Vám měla poskytnout firma, které za připojení platíte (pokud jste WiFi router dostali k užívání v rámci služby) nebo na infolince dovozce konkrétní značky (pokud jste si router zakoupili sami). Tím bychom mohli mít vyřešenou domácnost…
Ale co výše zmíněné restaurace, kavárny, veřejné prostory? Expozici v těchto místech se nevyhnete – pokud tedy není vlastník či správce prostoru dostatečně obeznámený s oněmi mínusy (viz níže). Přesvědčovat manažera StarBucks, aby vypnul WiFi je asi nereálné – byl by hned druhý na řadě (po Vás), koho by čekalo polití horkým venti cappucinem od nespokojených zákazníků, kteří přišli o připojení zdarma a o negativních účincích elektromagnetického záření nemají páru… Kde se ale dá něco dělat jsou místa, kde se několik hodin denně pohybují naše dítka – školy, školky, sportoviště, atp. Ředitelka gymnázia, které navštěvují mí synové, po ne až tak dlouhé diskuzi vypověděla smlouvu výdejním automatům CocaColy rok před uvedením pamlskové vyhlášky (výrazný počin!), ale školní WiFi síť mi při třídních schůzkách nabíhá cca 250 metrů před areálem školy – pokrytí plným signálem je i na přilehlém školním hřišti… A proč to vůbec řešit? A proč to řešit ve spojení s našimi dětmi? Čtěte dále 😉
Fakt #1 Děti absorbují více záření, než dospělí
Děti používající mobilní telefon absorbují (hlavou) až dvakrát více záření, než dospělí. Zjistit to mj. doktor Om Gandi z University of Utah (USA). Zjištění platí pro děti do 10 let věku. A je to nejenom menší tloušťkou lebeční stěny, ale i tenčími ušními boltci a tím pádem bližší vzdálenosti mobilního telefonu od mozku. Více v prezentaci Dr. Gandhiho zde.
Přiřaďte sebe a Vaše děti k příslušnému obrázku…
Fakt #2 Bezpečnostní limity děti a jejich zdraví nechrání
Vracím se jen v krátkosti k poslednímu článku a sice zmínce o figuríně S.A.M., která slouží pro testování bezpečnosti mobilních telefonů. Musím skutečně do detailu popisovat souvislosti? I kdyby všechny mobilní telefony na trhu splňovaly ICNIRP limity (což nesplňují…) – budete věřit tomu, že 90kg vážící a 180cm vysoký muž je totéž, jako 45kg vážící a 140cm vysoké dítko školou povinné? Očekávali byste jiné limity pro děti a pro dospělé, podobně jako je tomu např. u léků nebo potravinových doplňků? Pak vězte, že ICNIRP limity (kterými se řídí většina EU, včetně ČR) jsou natolik bezpečně stanovené, aby vyhovovaly všem – od nemluvňat po členy 601. skupiny speciálních sil (prostějovští paragáni)… Dle některých údajů nechrání ICNIRP limity 97% populace.
Jedna velikost pro všechny?
Fakt #3 Současné limity jsou založeny na ne-termické hypotéze z 60. let minulého století
Jak jsem se již zmínil v příspěvku Samsung, Apple, Xiaomi: žaloba podány, kontrolní orgány/regulátoři, hlasitě podporovaní mobilními operátory a poskytovateli infrastruktury, stále zastávají teorii, že radiofrekvenční záření v pásmech používaných pro mobilní komunikaci (MHz/GHz) může organismus poškodit pouze zahřátím. A nic naplat, že se jen od roku 2016 postupně objevují stovky studií jasně ukazující na přímý ne-termický efekt tohoto záření – bavíme se zde o tak závažných dopadech, jako je mutace DNA, změněná mozková aktivita, ovlivnění množství a pohyblivosti spermií, poruchy kognitivní činnosti mozku, narušení hemato-encefalické membrány, vyšší riziko některých typů rakoviny, atp. Tři přehledy těchto studií opětovně zveřejňuji i zde:
Asi si sami říkáte, čím mohou kontrolní orgány/regulátoři argumentovat, že se jim stále daří konzervovat něco, co je starší než velká část populace. Něco, co se týká fenoménu, který je navíc na vzestupu posledních 25-30 let (limity byly stanoveny skoro 20 let předtím, než proběhl první telefonát přes mobilní síť v roce 1973). Je to celkem jednoduché – dostupné studie ukazují biologický efekt či patří mezi tzv. epidemiologické… Biologický efekt v principu znamená negativní účinky na živý organismus, ať to jsou octomilky, včely či laboratorní myši. A výše zmiňované orgány odmítají připustit jakoukoliv možnost, že např. změny DNA zjištěné u laboratorních myších při expozici na záření o 30% nižší, než jsou platné bezpečnostní limity pro nás by mohly znamenat cokoliv jiného, než že myši mají smůlu. Stejně jako včely (opět existují desítky studií). Stejně jako vše živé na Zemi. Jen lidstvo je v pohodě. A epidemiologické studie? Ty dokáží dát dva parametry do souvislostí (něco jako “jedna plus jedna jsou s největší pravděpodobností dvě”), ale nikoliv do přímého propojení (“jedna plus jedna jsou dvě”). Co je platné, že když do jednoho grafu položíte přímku nárůstu mobilní komunikace ve Velké Británii a nárůst incidence glioblastomu, nejagresivnější formy mozkového nádoru, vykreslí se křivky jak “podle kopíráku”. Stále je to jen korelace (souběh dat) a nikoliv kauzace (X způsobuje Y). Pikantní na tomto případu je navíc to, že proponenti dalšího rozšiřování mobilních frekvencí a uchování či navýšení bezpečnostních limitů argumentují grafem všech typů mozkových nádorů ve spojení s nárůstem mobilní komunikace – tam je nárůst mobilní komunikace ve formě strmé příčky a celková incidence všech mozkových nádorů je vodorovná čára…
Křivka incidencí glioblastomu – všimněte si především UK…
A zde je graf propagovaný podporovateli mobilního byznysu (především jeho černá čára)
Co by tedy odbornou veřejnost mohlo přesvědčit? Tzv. “zlatý standard studií” – kontrolovaná, dvojitě slepá studie. To by v principu znamenalo vybrat dvě skupiny dobrovolníků stejné fyziognomie (značka ideál = jednovaječná dvojčata…), jednu by zavřeli do jedné místnosti, která bude konstantně ozařována konkrétní frekvencí a druhá jako kontrolní skupina ozařována nebude. Vše ostatní (strava, náplň činnosti v uzavřené místnosti, spánkový režim, atp.) by mělo být identické – jakékoliv opomenutí eliminace některé z proměnných (byť marginálních) by vedlo ke zpochybnění výsledků. Nějací dobrovolníci? Asi souhlasíte, že je něco jiného, pokud máte možnost přihlásit se jako účastník experimentální léčby doposud nevyléčitelné smrtelné choroby a něco jiného výše uvedený scénář. A to i přes konstatování, že jsme vlastně účastníky takové studie v reálném čase – bez toho, abychom o tom věděli a abychom se mohli rozhodnout, zda s pokusem na nás souhlasíme či ne. A za to vše navíc platíme – přímo operátorům, či koupí čehokoliv v kavárnách s WiFi zdarma, nepřímo pak našimi daněmi, ze kterých města a školy zasíťovávají veřejnou dopravu, náměstí a úřady. Problémem jen je, že při tomto scénáři nelze eliminovat všechny proměnné a jen velmi těžko najdete někoho do kontrolní skupiny (víte o nějakém poustevníkovi bez mobilu přebývajícím 100 metrů v podzemí Koněpruských jeskyní?). S prvními stovkami 5G (z celkových 42 tisíc) satelitů Elona Muska na orbitu na to prosím zapomeňte…
Tak a pro dnešek toho již bylo dost 😉 Další 4 podstatné body o WiFi a zdraví Vašich dětí v pokračování a to včetně jednoduchého přehledu na stažení – třeba pro předání/přeposlání řediteli/ředitelce školy, kterou navštěvují Vaše děti…
Napsat komentář