Podle profesora Igora Belyaeva (2019) „mohou být zdravotní účinky chronických expozic MMW (milimetrových vln) mnohem významnější než pro kterýkoliv jiný kmitočtový rozsah.“ Profesor Belyaev tvrdí, že „Ačkoliv jsou MMW (milimetrové vlny) téměř zcela absorbovány ve hloubce 1–2 mm biologicky odpovídajících tkání, mohou pronikat mnohem hlouběji do lidského těla“. „Když do lidského těla vstoupí velmi rychlý impuls záření, vytváří dávku energie, která může cestovat mnohem hlouběji, než bylo předpovězeno konvenčními modely (Oughstun 2017). Tento indukovaný radiační impuls je známý jako Brillouinův prekurzor. Brillouinovy prekurzory mohou být vytvořeny ultraširokopásmovým zářením a vysokorychlostními datovými signály používanými v 5G.“
Brillouinovy prekurzory mohou být vytvářeny vysokorychlostním datovým signálem, jak poukázaly v roce 2002 Microwave News ve zprávě: „Představujeme Brillouinovy prekurzory: Mikrovlnné záření prochází hlouběji.” Když do lidského těla vstoupí velmi rychlý impuls záření, vytváří dávku energie, která může cestovat mnohem hlouběji, než je předpovídáno konvenčními modely. Tento indukovaný impuls záření je známý jako Brillouinův prekurzor. Brillouinovy prekurzory mohou být také vytvářeny ultraširokopásmovým zářením a v blízké budoucnosti vysokorychlostními datovými signály.“
Článek vydaný Microwave News v roce 2002 diskutuje o kontroverzi nad radarovým systémem Pave Paws, který používal k záření fázového pole. V 5G komunikačních systémech je anténa fázového pole jednou z klíčových součástí.
Belyaev (2019) rovněž poukazuje na zveřejněný výzkum modulace a uvádí, že „Na rozdíl od GSM telefonů, mobilní telefony 3. generace vyzařují širokopásmový signál UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Mikrovlnný signál UMTS může vést k větším biologickým účinkům kvůli možným „efektivním“ frekvenčním oknům.
“Milimetrové vlny potlačovaly opravu poškození DNA vyvolanou ionizujícím záření při specifických frekvencích a polarizacích (Belyaev, Shcheglov et al. 2000).”
Shrnutí
„Byly hlášeny různé reakce na netermální mikrovlny mobilní komunikace, včetně nepříznivých zdravotních účinků souvisejících s elektrohypersenzitivitou, rizik rakoviny, neurologických účinků a dopadů na rozmnožování, zatímco některé studie neuváděly žádné takové účinky. Tato prezentace poskytuje přehled o komplexní závislosti účinků mikrovlnného záření na různé fyzikální a biologické proměnné, které přinejmenším částečně vykazují zjevnou nekonzistenci v publikovaných datech.
Mezi dalšími proměnnými byly během expozice zářením hlášeny závislosti na kmitočtu vysílání, polarizaci, modulaci, přerušování, elektromagnetických bludných polích, genotypu, fyziologických vlastnostech a hustotě buněk. V dnešní době jsou biologické a zdravotní účinky komunikace 5G, u níž budou využívány mikrovlny s extrémně vysokými frekvencemi MMW (milimetrové vlny, vlnová délka 1-10 mm), předmětem významných obav veřejnosti. Z dostupných studií vyplývá, že milimetrové vlny mohou za určitých podmínek expozice při velmi nízkých intenzitách pod doporučeními vydanými ICNIRP ovlivňovat biologické systémy a lidské zdraví.
Pozitivní i negativní účinky byly pozorovány v závislosti na expozičních parametrech. Milimetrové vlny zejména zabraňovaly opravě poškození DNA, které vyvolávalo ionizující záření při specifických frekvencích a polarizacích. Do jaké míry bude technologie 5G a internet věcí ovlivňovat biotu a lidské zdraví není rozhodně známo. Nicméně na základě možné základní role MMW v regulaci homeostázy a téměř úplné absence MMW v atmosféře v důsledku účinné absorpce, což svědčí o nedostatečné adaptaci na tento typ záření, mohou být zdravotní účinky chronické expozice milimetrovým vlnám významnější než pro jakýkoli jiný frekvenční rozsah.“
Výňatky ze sekce 5G versus GSM / UMTS
„Testovali jsme některé skutečné signály z mobilních telefonů GSM (Globální systém pro mobilní komunikaci, 2G) a mobilních telefonů UMTS (Univerzální mobilní telekomunikační systém) 3. generace používaných v Evropě (Belyaev, Markova et al. 2009; Markova, Malmgren et al. 2010). Na rozdíl od telefonů GSM, mobilní telefony 3. generace vyzařují širokopásmový signál UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Mikrovlnný signál UMTS může vést k větším biologickým účinkům kvůli možným „efektivním“ frekvenčním oknům.“
„Ačkoliv jsou MMW (milimetrové vlny) téměř zcela absorbovány v hloubce 1–2 mm v biologicky odpovídajících tkáních, mohou pronikat mnohem hlouběji do lidského těla“.
„Když do lidského těla vstoupí velmi rychlý impuls záření, vytváří dávku energie, která může cestovat mnohem hlouběji, než bylo předpovězeno konvenčními modely (Oughstun 2017). Tento indukovaný radiční impuls je známý jako Brillouinův prekurzor. Brillouinovy prekurzory mohou být tvořeny ultraširokopásmovým zářením a vysokorychlostními datovými signály používanými v 5G.“
Igor Belyaev, PhD, Dr.Sc. je profesorem Oddělení radiobiologie, Ústavu pro výzkum rakoviny, Biomedicínského výzkumného střediska Slovenské akademie věd. Napsal 101 CC publikací, odkazuje se na něj 1583 ISI citací. Hirschův index 18. Získal vysokoškolský diplom ve fyzikálním inženýrství (Radiační fyzika a dozimetrie) na Moskevské technické univerzitě v roku 1981. Titul Ph.D. v radiobiologii obhájil na Ústavě biofyziky, Akademie věd SSSR, Pushchino, v roce 1986. Titul doktor věd (DrSc) v oboru genetika obhájil na St. Petersburg State University, Petrohrad, Rusko, v roce 1994.
V roce 2004 byl jmenovaný za docenta v oboru Genetická toxikologie na Stokholmské univerzitě v Stokholmu ve Švédsku.
Od roku 1981 do roku 1994 zastával pozici samostatného vědeckého pracovníka, vedoucího laboratoře a vedoucího vědeckého výzkumu na katedře Biofyziky, fyziky záření a ekologie na Institutu moskevské inženýrské fyziky. V letech 1994 až 2006 působil jako hostující vědec, vedoucí vědecký pracovník a vedoucí výzkumné skupiny na Stokholmské univerzitě v odděleních Radiobiologie, Molekulárně – genomovém výzkumu, Genetické a buněčné toxikologie, Genetiky, Toxikologie a Mikrobiologie. Při vědeckém pobytu působil na Institutu moskevské inženýrské fyziky jako profesor „on leave“ a v současnosti zastává tuto pozici na Ústavu všeobecné fyziky, Ruské akademie věd, Moskva, Rusko.
Vyškolil 8 PhD studentů, byl zodpovědným řešitelem více než 20 projektů z Ruska, Švédska, USA, Slovenska a ESF.
Byl a je členem vícero mezinárodních vědeckých komisí, agentur zabývajících se hodnocením jako například: mezinárodního projektu EMF Světové zdravotnické organizace WHO, pracovní skupiny pro hodnocení RF karcinogenicity na Mezinárodní agentuře pro výzkum rakoviny (IARC), pracovní skupiny pro dialog se zúčastněnými stranami ohledně EMF, zdravotnických systémů a produktů, hodnocení rizika, zdraví a spotřebitelů generálního ředitelství Evropské komise, dále výboru památného fondu společnosti Bioelectromagnetics, Švédského národního výboru pro radiaci, Ruského národního výboru pro ochranu pred neionizujícím zářením.
Působí také v pracovní skupině EMF Evropské akademie pro environmentální medicínu (EUROPAEM), v Evropském instutu pro výzkum rakoviny a životního prostředí (ECERI) a v Evropském sdružení pro výzkum rakoviny. Pracuje jako asociovaný editor Mezinárodního vědeckého časopisu v radiační biologii a je členem redakční rady časopisů v oblasti elektromagnetické biologie a medicíny, radiační biologie a radioekologie ruské akademie věd.
Citace uvedenéprofesorem Belyaevem (2019)
Belyaev, I. Y., E. Markova, et al. (2009). “Microwaves from UMTS/GSM mobile phones induce long-lasting inhibition of 53BP1/gamma-H2AX DNA repair foci in human lymphocytes.” Bioelectromagnetics 30(2): 129-141.
Belyaev, I. Y., V. S. Shcheglov, et al. (2000). “Nonthermal effects of extremely high-frequency microwaves on chromatin conformation in cells in vitro – Dependence on physical, physiological, and genetic factors.” IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques 48(11): 2172-2179.
Frohlich, H. (1980). The Biological Effects of Microwaves and Related Questions. Advances in Electronics and Electron Physics. L. Marton and C. Marton. New York, Academic Press. 53: 85-152.
Markova, E., L. O. Malmgren, et al. (2010). Microwaves from Mobile Phones Inhibit 53BP1 Focus Formation in Human Stem Cells More Strongly Than in Differentiated Cells: Possible Mechanistic Link to Cancer Risk. Environmental and Health Perspective 118(3): 394-399.
Oughstun, K. E. (2017). “Optimal Penetration in Debye-Model Dielectrics Using the Brillouin Precursor Pulse.” Ieee Transactions on Antennas and Propagation 65(4): 1832-1835.
Sitko, S. P., E. A. Andreev, et al. (1988). “The whole as a result of self-organization.” J Biol Phys 16(4): 71-73.
Další citace
Microwave News 2002 “Introducing Brillouin Precursors: Microwave Radiation Runs Deep.
A National Academies Report “An Assessment of Potential Health Effects from Exposure to PAVE PAWS Low-Level Phased-Array Radiofrequency Energy (2005)
Dobrý článok. Dr.Belyaev v 2012 podpísal bioinitiative.org – petíciu, ktorá je do dnes zdrojom kvalitných informácií o EMF. Zaujímavý, aktuálny článok je aj tu: http://www.internetprovsechny.cz/sedesatkove-spoje-jsou-vsude-kolem-nas-je-ale-pouzivani-pasma-60-ghz-legalni/
Za 65 dolárov si môže ktokoľvek kúpiť vysielač už aj s licenciou na 60GHz WiGig o výkone 42dBm = cca 16W. 16W je 10-1000 krát silnejší výkon ako používa mobilný telefón počas telefonovania. Ak takúto WiGig anténu umiestnime na balkón vedľa spálne v ktorej bývajú dôchodci, môžme u nich legálne vyvolať smrtelné poškodenie zdravia. Potichu, nenápadne im degradujeme v miestnosti kyslík tak, že u nich dôjde k interným zápalom, rozvoju cukrovky, srdcovým problémom, neurologických problémom, k nespavosti a v neposlednom rade v zimných mesiacoch, keď opadne zo stromov lístie, v čase zníženej fotosyntézy, môžme u slabších jedincov vyvolať smrť hypoxiou. Tak, ako sa to dialo v Taliansku v domovoch dôchodcov v období, keď im do okolitých okien nainštalovali 5G antény. Toto mi pripomína obdobie keď sa masívne zateplovalo azbestom až kým sa nezistilo že naň umierajú ľudia.
Díky za článek i komentář. Je to tak jak p. Dušan píše. Zde můžete nahlédnout, kde už si antény dobrovolně nainstalovali. https://60ghz.ctu.cz/cs/stanice Docela smutný obrázek. Tím, že uvolnil ČTÚ 60Ghz pásmo pro volné použití v podstatně omezil možnosti protestu proti 5G. Sice se snažíte-me přesvědčit veřejnost o důsledcích 5G (EMF) na biosféru, ale během krátké doby si sama velká část společnosti pořídí tyto antény (obzvláště v satelitních části městech a vesničkách, protože tam nikdo optiku ani kabely netahá). Docela zajímavé studie o zdravotních účincích jsou i zde https://mdsafetech.org. Velmi si cením snahy p. Novotného a je vidět, že dělá maximum pro informování veřejnosti. Problém je, že si nejsem jist, zda ta rozhodujicí třetina veřejnosti se chce takovými věcmi vůbec zabývat. Vypadáto, že naše platba za komfort, který chceme a nedáme si ho vzít nebude zrovna malá. Chceme víc a víc, tak musí nastat doba, kdy budeme mít méně a méně. Jedno bez druhého nejde.
Jen bych chtěl Aleši upozornit, že to nejsem jen já 😉 Je nás čím dál tím větší skupina, včetně odborníků z řad fyziků, elektroinženýrů, biologů a lékařů, se kterými konzultujeme např. veškeré snahy o marginalizaci problému porovnáním výkonů DVB-T, rozhlasových vysílačů, slunečního záření, atp. a vysílačů mobilního signálu. Asi nemusím dodávat, že argumentace protistrany z 99% vyvrátíme. Asi nejčastější taktikou proponentů 5G je porovnávat nominální výkony ve Wattech a snaha pominout modulaci a vyhnout se propočtům reálného vyzářeného výkonu. Takže předávám Vaše díky všem ostatním 😉
Můj první komentář se nepodařilo uložit, tak jen ve zkratce. Díky za článek i komentář. Na stránkách ČTÚ https://60ghz.ctu.cz/cs/stanice můžete vidět jak si 60GHz síť budují občané, firmy a obce sami. Velmi chytrý tah uvolnit bez-licenčně 60GHz. Tohle pak nikdo nezastaví a bude to sloužit jako argument i pro podporu 5G. Mám pocit, že přesvědčit významnou třetinu veřejnosti, že existují důkazy viz. také třeba zde: https://mdsafetech.org/ je heroický výkon. Nabývám dojmu, že velká část veřejnosti tyto informace ignoruje či je jimi otravována. Prostě pokud valná část veřejnosti upřednostní komfort před skromností, tak taky musí zakusit věci z druhé strany spektra. Čímž neříkám, že děláte zbytečnou práci. Naopak. Jste jedni z mála co uvádějí zdroje a rozumí tomu co sdělují.
Aleši, děkujeme za pochvalu. Ano, děláme, co můžeme a naše činnost je o to složitější/zdlouhavější, čím pečlivěji se snažíme potvrdit informace z různých zdrojů, abychom nešířili poplačné zprávy a nebyli označeni za dezinformační web. A ano, máte provdu – 60GHz je časovaná bomba. Díky nulové snaze veřejnoprávních médií objektivně informovat (poskytnout prostor pro obě strany “sporu) veřejnost a celkovému nastavení z pohledu ČTÚ (pouhá registrace, pro běžného občana pak na stránkách ČTÚ zcela anonymní – zjistíte pouze typ antény a její ID, nikoliv vlastníka). Prozatím je vše omezeno na “point to point” a “point to multiple-point” antény, které vysílají cílený paprsek ve vyšších výškách (antény jsou umístěny na střechách budov), takže přímé ohrožení je pro ty z nás, kteří mají byty v podobné výšce na cestě mezi anténami. Snažíme se zjistit, zda je možné bez nějakého oznámení, které by proběhlo na stránkách ČTÚ a následně jako zprávy na technologických webech změnit podmínky tak, aby bylo možné instalovat všesměrové antény… Již dnes si ale můžete koupit WiGig dock (Asus vyjde na nějakých 2600Kč = cena lepšího dual WiFi routeru…) a šířit signál z 60GHz dále. O možných rizicích, třeba jen formou “bylo zjištěno, že v laboratorních podmínkách tato frekvence …” samozřejmě výrobce ani prodejce neinformují…