Zveřejňujeme překlad článku, v němž 7. ledna 2020 Dr. Lennart Hardell adresoval dopis prezidentce Švýcarska, paní Sommarugové, ve kterém předložil střet zájmů a příklady zkreslování vědy o bezdrátovém záření u docenta Martina Röösli.

Dr. Hardell (na videu zde) je lékař, profesor na Univerzitní nemocnici ve švédském Örebro, podporovaný několika mezinárodními odborníky. Již dříve uveřejnil několik článků na téma: střet zájmů. Například článek „Světová zdravotnická organizace, radiofrekvenční záření a zdraví – těžký oříšek k rozlousknutí (recenze)“ publikovaný v International Journal of Oncology a „Tajné vazby na průmysl a konfliktní zájmy v výzkum rakoviny “zveřejněný v American Journal of Industrial Medicine.

„Milá paní Sommarugaová,
píšu Vám jako klíčové jednotlivkyni vedoucí zemi a osobě zodpovědné za následující problémy: Odborná hodnocení zdravotních rizik z vysokofrekvenčního elektromagnetického pole (RF-EMF) a 5G musí být prováděna odborníky bez střetu zájmů. Několik švýcarských občanů nás upozornilo na dvě důležité vládní expertní skupiny ve Švýcarsku, BERENIS (expertní skupina pro elektromagnetická pole a neionizující záření), a také podskupina 3, vyhodnocující zdravotní rizika RF záření z technologie 5G, v nichž je docent Martin Röösli předsedou (ředitelem), a to navzdory jeho střetu zájmů a dřívějšího zkreslování vědy.“

Závěry v dopise

„Zvažte vyloučení Martina Röösliho z pozice objektivního odborníka na účinky RF-EMF na zdraví.”

Švýcarsko by mělo vyhlásit moratorium na 5G do doby, než nezávislý výzkum, prováděný vědci bez vazby na průmysl nepotvrdí bezpečnost 5G (www.5Gappeal.eu).”

„Omluva, že 5G je v současné době nasazena na frekvenci 4G, a proto je bezpečná, není vědecky správná. 3G, 4G a WiFi také nejsou bezpečné.”

„Doporučujeme švýcarskému ministerstvu školství (WBF / EAER) vzdělávací kampaň, jejímž cílem by bylo informovat veřejnost o zdravotních rizicích vystavení RF-EMF a o bezpečném používání technologií (např. Rozmístění drátového internetu ve školách), jak toto Evropská unie doporučila již dříve v Usnesení Rady 1815 ( 2011) a Výzva vědců EMF (www.emfscientist.org).”

„Doporučujeme, aby vláda podnikla kroky k výraznému snížení vystavení veřejnosti RF-EMF, ať už se jedná o 5G, 4G, WiFi, Bluetooth, inteligentní měřiče atd.”

„Je bezpodmínečně nutné, aby předseda a další odborníci, kteří vyhodnocují vědecké důkazy a hodnotí zdravotní rizika vyplývající z vysokofrekvenčního záření, neměli tak jasné střety zájmů nebo zaujatosti, jaké má Martin Röösli. Být členem ICNIRP a být financován průmyslem přímo nebo prostřednictvím nadace financované průmyslem skutečně představuje jasné střety zájmů. Dále se doporučuje, aby se při interpretaci výsledků studií zdravotních účinků radiofrekvenčního záření brala v úvahu sponzorství od telekomunikačního průmyslu.“

Zdroj: (zde)
Dopis v PDF:

Download the PDF file .

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.