Nevládní organizace Phonegate Alert a signatářské organizace žádají národní a evropské úřady, aby stáhly iPhone 12 všude v Evropě a aby Apple odškodnil stávající majitele.

Na události, které této situaci předcházely, jsme upozorňovali v článcích dřívějšího data. V jednom příspěvku jsme informovali o spolupráci s Phonegate v rámci České Republiky.

Více než tři roky po uvedení přístroje na evropský trh oznámila Národní agentura pro frekvence (ANFR), že iPhone 12 5G (model A2403) společnosti Apple překročil povolený limit specifické absorpční rychlosti (SAR) o více než 40 % (5,74 W/kg místo 4 W/kg) a požádala o jeho dočasný zákaz.

ANFR a Francie se poklonily obřímu Apple a přijaly tuto parodii na aktualizaci

ANFR dala společnosti Apple 15 dní na to, aby provedla aktualizaci softwaru a vyřešila tento nesoulad s platnými pravidly, jinak riskuje, že bude muset stáhnout všechny iPhony 12 (model A2403). Jen v Evropě se prodalo téměř 90 milionů těchto iPhonů.

Francouzský úřad ANFR, který obdržel a potvrdil opravu navrženou společností Apple za méně než týden, oznámil v tiskové zprávě zveřejněné 29. září 2023 své rozhodnutí pozastavit zákaz prodeje na vnitrostátním trhu a zároveň požádal společnost Apple, aby opravu zpřístupnila všem majitelům tohoto modelu ve Francii.

90 milionů uživatelů iPhonu 12 na evropské úrovni nic nečeká

Na evropské úrovni, navzdory nedávné upomínce Evropské komise, však ANFR doposud veřejně nenahlásila jednotlivým orgánům dozoru nad telekomunikačním trhem, včetně orgánů členských států Evropského sdružení volného obchodu (ESVO)[1] do evropské databáze ICSMS žádné informace týkající se přístrojů překračujících regulační úrovně SAR.

Od roku 2019 doporučuje Francouzská agentura pro zdraví a bezpečnost životního prostředí (ANSES) testovat místní SAR v přímém kontaktu s tělem. V roce 2020 podala Francie na žádost organizace Phonegate Alert formální námitku Evropské komisi.  O čtyři roky později se SAR trupu telefonu iPhone 12 stále měří ve vzdálenosti 5 milimetrů od pokožky, stejně jako u všech mobilních telefonů prodávaných na evropském trhu.

Společnost Apple způsobuje zákazníkům dvojí škodu

Nevládní organizace Phonegate Alert, která spolu s Dr. Marcem ARAZI stála za odhalením skandálu “Phonegate“, a všechny organizace, které podepsaly tuto tiskovou zprávu, jsou daleko od dosažení našeho cíle.

Tímto jednáním společnost APPLE způsobuje majitelům tohoto modelu dvojnásobnou škodu bez jakékoli náhrady:

  • Více než tři roky byli majitelé iPhonu 12 (model A2403) společností Apple vědomě klamáni ohledně skutečné úrovně expozice a možných zdravotních rizik, která vznikla například při umisťování mobilního telefonu do kapsy kalhot nebo při kontaktu s tělem.
  • Aktualizace, která je rovněž velmi minimalistická (3,94 W/kg při limitu 4 W/kg), především omezí původní technické vlastnosti a vytvoří podmínky pro ekvivalent vynucené technické degradace. Majitelé iPhonu 12 budou nuceni koupit si jiný mobilní telefon, nebo si ponechat iPhone 12 s menší konektivitou.

Apple musí odškodnit miliony spotřebitelů/uživatelů iPhonu 12 za škody, které jim vznikly.

V této souvislosti se domníváme, že francouzské úřady tímto jednáním poskytly kalifornskému gigantu obrovský dar.

Žádáme proto o spravedlivou náhradu škody, kterou utrpěly miliony uživatelů iPhonu 12, s následujícími požadavky:

  • Trvalé stažení prodeje iPhonu 12 (model A2403) z celého evropského trhu
  • Bezplatná výměna všech iPhonů 12 (model A2403) prodaných doposud na evropském trhu za novější model, který splňuje současné normy, společností
  • Nebo ekvivalentní peněžní náhradu pro majitele iPhonu 12 (model A2403), kteří nemají zájem o bezplatnou výměnu.

Nejen právní kroky proti společnosti Apple!

Podle Dr. Marca Araziho, prezidenta nevládní organizace Phonegate Alert:

“V případě, že se Apple spokojí s touto maškarádou opravy, společně se všemi našimi partnery, jakož i se všemi majiteli iPhonu 12, kteří si to budou přát, prostudujeme, stejně jako je tomu již v případě Spojených států[2] a Kanady[3] , možnost podání hromadné žaloby u příslušných orgánů. Bude to také příležitost k podání žaloby proti výrobcům dalších 42 modelů mobilních telefonů[4] , které byly od roku 2018 do případu zapleteny, včetně společností SAMSUNG, NOKIA, XIAOMI, HUAWEI, MOTOROLA, SONY, ORANGE atd.”.

Phonegate Marc Arazi

[1] ESVO je mezivládní organizace, která podporuje volný obchod a hospodářskou integraci mezi svými čtyřmi členskými státy, Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem.

[2] Žaloba na Apple a Samsung poté, co Chicago Tribune v roce 2019 testoval mobilní telefony na radiofrekvenční záření

[3] Rozsudek ze září 2022 schvaluje hromadnou žalobu proti společnostem Apple a Samsung v Kanadě

[4] Seznam mobilních telefonů stažených nebo aktualizovaných pro klamání a ohrožování uživatelů

zdroj: Phonegate Alert

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.