12. března 2024 se v Senátu Parlamentu ČR konal kulatý stůl s názvem Dopad nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež od záštitou senátního Podvýboru pro rodinu. Událost zorganizovaná senátorkami Danielou Kovářovou, Jitkou Chalánkovou a senátorem Bohuslavem Procházkou, byla velmi bohatá na zajímavé poznatky z oblasti neurologie, psychologie, legislativy v souvislosti s úskalími užívání digitálních technologií u nejmladších skupin populace. Potěšilo nás, že byla zmíněna i Mezinárodní deklarace týkající se lidských práv dětí v digitálním věku. Do diskuse u kulatého stolu se zapojili i zástupci Life Resonance, z.s. a Europeans for Safe Connections.

Tisková zpráva z kulatého stolu Dopad nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež

Komunikační technologie výrazně změnily náš život. Nabízejí nám podněty a informace, ale současně nás ovlivňují a říkají nám, co si máme myslet a jak se máme chovat. Technologie jsou jako oheň: je to dobrý sluha,ale zlý pán.

A co teprve děti. Těm podle seriózních průzkumů hodiny online způsobují úzkosti, nespavost, frustraci a snižují jim IQ.

Co s negativním vlivem médií a sociálních sítí na děti a mládež? O tom jsme dnes debatovali v Senátě Parlamentu ČR na „kulatém stole“ nazvaném Dopad nových médií a komunikačních sítí na děti a mládež, který pořádal Podvýbor pod rodinu. Čtyři desítky odborníků analyzovaly problematiku komunikačních technologií a hledaly doporučení, jak dnešní alarmující stav zlepšit. V průběhu celodenní diskuse, kterou moderovala senátorka Daniela Kovářová, vystoupili senátoři Jitka Chalánková a Bohuslav Procházka, neurolog Martin Stránský, psychologové Alicja Leix, Ludmila Čírtková a Oswald Schorm, advokátka Michaela Radoušová a terapeutka Kamila Bobysudová. Do hledání řešení se zapojila i přítomná odborná veřejnost.

K jakým závěrům a doporučením jsme dospěli?

Je zapotřebí:

  • vědomá výchova o škodlivosti dopadů sociálních sítích a nových závislostí pro všechny věkové kategorie a všechny rodiče;
  • limitace a hlídání online času u dětí a dospívajících;
  • úplný zákaz obrazovek pro děti do dvou let;
  • podpora všech užitečných offline alternativ;
  • proaktivní informovaný přístup škol s omezením telefonů ve školním řádu pod heslem „čas bez telefonu není za trest“.

Přítomní senátoři Daniela Kovářová, Jitka Chalánková a Bohuslav Procházka se shodli na nutnosti otevřít celospolečenskou debatu a vyzvat zodpovědné ústřední výkonné orgány k aktivním krokům.

Z debaty u kulatého stolu bude vydán v brzké době elektronický a tištěný sborník.
Zájemci mohou kontaktovat senátorku Danielu Kovářovou (kovarovad@senat.cz). 12. března 2024

Pozn.: Sborník z kulatého stolu konaného dne 12. března 2024 je k dispozici ke stažení zde v PDF nebo k objednání v papírové formě.

 

Byl pro Vás příspěvek zajímavý?

Prosím, klikněte na hvězdičku pro ohodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasů: 2

Zatím nehodnoceno! Buďte první, kdo příspěvek ohodnotí 🙂

Když jste náš příspěvek považovali za zajimavý...

Prosím, sledujte nás na sociálních médiích!

Vaše hodnocení nás vede k zamyšlení: Co bychom mohli zlepšit?

Prosím, pomozte nám vylepšit tento příspěvek!

Jak můžeme vylepšit tento příspěvek? Budeme rádi za podnětné připomínky a uvedení kontaktního emailu, abychom se Vám mohli ozvat.